چهار دلیل که هر سازمان به یک کافه‌ نیاز دارد

کافه رستوران در پروژه سن فلیپه

تحقیقات نشان می دهد، علاوه بر محیط‌های متداول و الزامی مانند اتاق‌های کاری و اتاق جلسات و … هر سازمان به محیط‌های برای خارج شدن از فضای روزمره‌کاری نیازمند است. محیط‌هایی که به کارکنان اجازه می‌دهد، استراحت کنند، با یکدیگر گفتگو کنند و یا قرارهای غیرکاری و دوستانه خود را در آنجا ترتیب دهند.

شاید شما در سازمان خود همچین فضایی را در سالن غذاخوری و یا حیاط خلوت سازمان خود داشته باشید، اما مهمترین نکته کارکردی است که شما به آن بخشیده‌اید.

علاوه بر مطالعات فراوانی که روی این موضوع صورت گرفته است، تجربیات ما از راه اندازی کافه اکسیژن در سازمان هایی از جمله هایپراستار و ایرانسل نشان می‌‎دهد: کافه های دورن سازمان تاثیر بسزایی در فرهنگ سازمانی و در نتیجه بازدهی کارکنان شما خواهد داشت.

مهمترین مزایایی محیط‌های استراحت، همانند کافه‌ عبارت است از:

محیطی برای استراحت

در یکی از مهم ترین تحقیقات انجام شده توسط «مجله طراح مراقبت های بهداشتی»، به این نتیجه رسیده اند: اتاق های استراحت تاثیر به‌سزایی در کاهش استرس و سلامتی کارکنان دارد.

چیزی که بر ما پوشیده نیست، هیچ فردی نمی‌تواند بدون استراحت به کارکردن ادامه دهد و بازدهی خود را در حد مطلوبی نگه دارد. همه افراد در طول کار نیازمند زمان و محیطی برای استراحت هستند. زمانی که بتوانند خارج از درگیری های کاری استراحت کنند. شاید در سازمان شما اتاق‌ها به طور مناسب و جذابی طراحی شده باشند، اما فضایی جدا از فضای اصلی هر فرد، تاثیر شگفت انگیزی در کاهش استرس‌های روزانه ایفا می‌کند.

کافه‌های درون سازمانی، با داشتن چند مبل راحتی، چای و قهوه به سادگی می‌توانند این نیاز افراد را برطرف کند.

کافه اکسیژن در هایپراستار (3)

ایجاد فضاهای ارتباطی موثر

فشردگی کارها و زمان محدود، فرصت بسیار کمی را به افراد می دهد تا با یکدیگر تعامل کنند و ارتباطات تیمی و سازمانی خود را بهبود و یا حتی شکل دهند. علاوه بر این، دیجیتالی شدن روز به روز فضاهای ارتباطی، ایجاد یک تعامل موثر را سخت‌تر می‌کند.

محیط‌های استراحت و کافه ها می تواند به سادگی بستری برای شکل گرفتن، گفتگوهای سازنده را برای سازمان شما فراهم کند.

همچنین، در این فضاها می‌تواند فضای گفتمان خارج از چارچوب‌های سازمانی شکل بگیرد و افراد بازخوردهای صادقانه تری به همکاران و مدیران خود دهند. این یک فرصت فوق العاده است تا مدیران با کارکنان خود ارتباط برقرار کنند و از اوضاع پشت پرده سازمان خود با خبر شوند.

 

جایی برای ایده پردازی و حل مشکلات

یکی از مهمترین مزایای دفاتر کاری هم‌افزایی در تعامل با همکاران است. اما چگونه آنها زمانی که نتوانند خارج از روزمرگی‌ها، با یکدیگر تعامل کنند، می‌توانند به حل مسائل بپردازند؟

همینطور ایده‌پردازی و خلاقیت در محیط‌های آرام و جدا از فضای کاری بیشتر رقم می خورد و افراد در این زمان فرصت می‌کنند به مسائل و مشکلات کاری خود، خارج از ضرب‌العجل‌هایِ کاری بپردازند و راه حل‌ها را بیابند.

به علاوه، با شکل گرفتن فضای تعاملی، به احتمال زیاد شما شاهد، ایده هایی جدید و ناب برای سازمان خود خواهید بود.

فضاهای ارتباطی

نقطه‌ای برای شروع تغییر

آیا شما به دنبال جا انداختن و یا تغییر موضوعی در سازمان هستید؟ شما در این فضاها می توانید به سادگی افرادی که اهل گفتگو هستند را بیابید و آنها را با خود همراه کنید. این فضاها به علت اینکه قلمرو هیچ فرد خاصی محسوب نمی‌شود، علاوه بر اینکه می‌تواند جایی برای ایده‌پردازی باشد، جایی برای اجرای ایده‌ها نیز باشد. مثلا شاید شما نتوانید برای تزیین محیط کاری خود، از اوریگامی استفاده کنید، اما برای تزیین کافه‌تریا هیچکس جلوی شما را نخواهد گرفت. بدون شک، تغییرات در محیط‌های دوستانه، راحت‌تر ایجاد خواهد شد. پس شما هم می‌توانید در زمان‌های استراحت علایق، ایده‌ها و ارزش‌های خود را با همکاران خود به اشتراک بگذارید و در تحقق آن سفیران تغییر را بیابید.

 

در صورتی که شما هم سعی دارید کافه درون سازمانی خود را راه بیاندازید و یا آن را بهبود بخشید، در مقالات بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت. علاوه بر این، شما می‌توانید روی کمک ما حساب کنید.

 

 

 

 

 

 

تصاویری از کافه‌ها در پروژه‌های ونزوئلا، فروشگاه هایپراستار صبا و شرکت ایرانسل